TIRANË– Zbulime arkeologjike janë bërë në zonën e Zogut të Zi në Tiranë, ku u gjend banesa e njërit nga fermerët më të pasur në Iliri.

Artan Shkreli, Zëvëndës Ministri i Infrastrukturës dhe i Energjisë me anë të një postimi në “Facebook” bën me dije se gjetjet e fundit arkeologjike, pranë kishës paleokristiane të Shinjinit, në Zog të Zi, sugjerojnë më në fund edhe banesën (vilën) e një fermeri të pasur në vend, të Epirit të Ri në Iliri.

Sipas tij, kemi të bëjmë me një vend në sipërfaqe fushore të thurur me praninë e vilave dhe fermave prodhuese të drithit, vreshtave etj.

(e.k/dosja.al)Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here